Enda Enerji Holding A.Ş. |

Başkanın Mesajı

Değerli Ortaklarımız ve Çalışanlarımız,


2016 Yılının son çeyreğini yaşadığımız şu günlerde, geçtiğimiz 10 aylık dönemle alakalı gerek Dünya gerekse Ülkemiz ve Şirketimiz ile ilgili önemli gelişmeleri sizlerle paylaşarak hafızalarınızı tazelemek isterim; 

Geçtiğimiz yıldan miras kalan ve devam eden Suriye savaşı ve mülteci krizine ek olarak, Avrupa’daki terör eylemleri, Rusya ile yakınlaşma, Birleşik Krallığın “Brexit” kararı, AB ile ilişkilerde yaşanan ve tırmanan gerilim, ABD seçimleri ve sonuçları yanında bütün bu gelişmeleri gölgede bırakan, başarılı olması halinde Ülkemizi derin bir kaos ortamına sürükleyecek 15 Temmuz kalkışması, Halkımızın cesareti, kahramanlığı, bu uğurda verilen Şehitler ve Gazilerimiz…

Hepimize geçmiş olsun! Şehitlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

Ekonomik açıdan; petrol fiyatlarının düşük seyrini koruması, özellikle Rusya ile onarım sürecine giren ilişkilerin turizmi ve ihracatı beklendiği gibi ivmelendirmediği, sanayi üretiminde Eylül verileriyle geçen yıla göre yıllık %4,1 düşüş, yıllık enflasyonun %7,3, ekonomik büyüme hedeflerinin de yıllık %3-3,5’lar seviyesinde değiştiği bir dönem geçirdik. ABD seçimleri sonrası Türk Lirasının USD, Euro karşısındaki değer kaybının hızlanması da önemli gelişmeler olarak dikkati çekmekte.

Elektrik piyasasındaki gelişmeler ise; Türkiye Kurulu Gücüne son 10 ayda 158 adet yeni tesis ile 5.620 MWe kapasite eklenerek yıllık %8 artış anlamına gelen 78.000 MW’ın üzerine çıkılması, buna karşılık %3-4 aralığında değişen talep. Sonuçta arz-talep arası makasın arz fazlası yönünde gelişimi ve piyasa fiyatlarının kuraklığa rağmen düşük seyretmesi. Yıllık bazda spot piyasa fiyatı (PTF: Piyasa Takas Fiyatı) ortalamasının USD bazında 4-4,5 cent/kWh mertebelerinde dalgalanması, özellikle satış fiyatları TL ancak borçları USD veya Euro olan Doğal gaz santralları için hayatın daha da zorlaşması, Yenilenebilir kaynaklarla (HES, RES, JES, GES vb.) üretim yapan tesislerin ise, 7,3 – 13,3 UScent/kWh mertebelerindeki alım fiyat mekanizmaları (YEKDEM) sayesinde daha da değerli hale gelmesi olarak özetlenebilir.


Saygıdeğer Ortaklarımız,

2015 yılı gerek Ülkemiz gerekse Grubumuz bünyesindeki hidroelektrik santral üretimleri açısından oldukça verimli geçti. Bu olumlu sonuçlar 2016 yılı beklentilerimizi de artırmıştı. Ancak özellikle Ülke genelinde ve ağırlıklı olarak güney bölgelerde yaşanan ve halen de devam eden şiddetli kuraklık maalesef beklentilerimizin oldukça altında kalan üretim değerlerini ortaya çıkardı.

10 Aylık dönemde Grubumuzun 4 Hidroelektrik (Gönen, Su, Akçay ve Eğlence’ler) santralı toplamında 2015 yılında yapılan toplam üretim 354.671 MWh iken, 2016 yılında %40 düşüşle 212.722 MWh mertebelerinde üretim yapılabildi. 

Grup bazında ise Ekim sonu itibarıyla 2016 yılı toplam üretimimiz 514.914 MWh olarak gerçekleşti.

Öte yandan, grubumuzdaki en önemli gelişmelerden biri yıllardır üzerinde çalıştığımız Rüzgar santrallarımızın hayata geçirilmesi oldu. Bildiğiniz gibi, 73 MW kapasiteli 5 tesisimizi bu yılın Mart ayından başlayarak partiler halinde Haziran ayı sonuna kadar ticari işletmeye aldık. Gerçekleşen üretim değerleri bizleri memnun etmekte; Ekim sonu itibarıyla fizibilite üretiminin %4 üzerinde gerçekleşmesi ile 100.000 MWh değerine ulaşmış bulunmaktayız. Yıl sonunda hedefimiz olan 130.000 MWh değerini de aşacağımıza inanıyoruz.


Son dönemdeki diğer faaliyetlerimiz;

Akçay HES santralımızdaki “DSİ Kanal Katılım Bedeli” ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir. Konu Danıştay’a taşınmış olup, takibi yapılmaktadır.

İştirakimiz olan Antalya Enerji Doğal Gaz Santralının (94 MW) kapatılması ile ilgili gerekli kararlar alınmış ve süreç başlatılmış olup, gerekli müracaat ve işlemler yürütülmektedir. Santral faaliyetlerinin 2016 yıl sonu itibarıyla sonlandırılması hedeflenmiştir.

Kontrolu tamamen bizde olan diğer bir Doğal Gaz Santralı Tirenda’nın da (58 MW) 2016 sonunda üretim faaliyetlerinin sonlandırılarak, mevcut müşteri portföyü ile Ticaret Şirketine dönüştürülmesi çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca tesisin satışı ve/veya taşınması ile ilgili çalışma ve görüşmeler de yürütülmektedir.

Devreye aldığımız RES santrallarımıza yönelik yerli kule ve kanat teşvikleri alınarak, 2017 yılında RES üretimlerimizin YEKDEM kapsamında yerli katkı ile 8,58 UScent/kWh fiyatla satılması sağlanmıştır. Bu değer Akçay HES ve Eğlence HES’lerde 7,3 UScent/kWh, Tuzla’da ise 10,5 UScent/kWh olarak gerçekleşecektir. Su Enerji HES (4,5 MW) ise 10 yıllık teşvik süresini tamamladığı için 2017 yılından itibaren serbest piyasa koşullarında faaliyetlerini sürdürecektir.

Elimizdeki önemli değerlerden biri olan 7,5 MW kapasiteli Tuzla santralının bulunduğu Jeotermal bölge potansiyelini ortaya çıkarmak üzere “Rezervuar Modelleme” çalışmaları başlatılmıştır. Bu yılın sonuna kadar tesisin büyüme potansiyeline yönelik rapor sonuçlarını irdeliyor olacağız.

Öte yandan, işletmeye aldığımız mevcut RES lisans sahalarımızda kullanılmayan alanların potansiyelini belirlemek üzere çalışma başlattık. Çalışmalar sonunda, yürürlükteki mevzuata uygun olarak 4 sahamızda (Yaylaköy RES hariç) toplam 32 MW ilave kapasite artış imkanını belirledik. Önümüzdeki dönemde bununla ilgili çalışmaları başlatmayı planlıyoruz.

Durumu bilgilerinize sunar, Yönetim Kurulu ve Şirket çalışanlarımız adına, Ortaklarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler dileriz.


Saygılarımla,

Cem Bakioğlu

Yönetim Kurulu Başkanı